משרד עורך דין ונוטריון בנתניה יוסי תובל ושו"ת

זכויות יוצרים וקניין רוחנינושא קניין הרוחני החל לתפוס תאוצה במהלך השנים האחרונות ועם התפתחות עולם התקשורת והאינטרנט באופן מהיר. אמנם מרבית הגולשים אינם יודעים כלל כי קיימות זכויות יוצרים וכי אין לבצע העתקה לשימוש מסחרי של תמונות, טקסט וכדומה מבלי לקבל את אישור בעל הזכויות בכתב ומראש.

כידוע, חוק זכות יוצרים, תשס"ח 2007 טומן בחובו שינויים מרחיקי לכת באשר לגובה הפיצוי בגין הפרות של זכויות יוצרים. כך, בטרם תוקן החוק עמד סכום הפיצוי הסטטוטורי על הסך שבין מינימום 10,000 ₪ עד 20,000 ₪ עבור כל הפרה, ללא הוכחת נזק, כאשר כעת ולאחר התיקון הפך סכום הפיצוי לסך של בין 0 ₪ עד 100,000 ₪ ללא הוכחת נזק. יחד עם זאת, הסכום גדל עד מאוד אך לבתי המשפט ישנו שיקול דעת לפסוק סכום של כמה מאות שקלים עבור כל הפרה, דבר אשר לא היה קורה טרם לכן לפני השינוי כאמור. בתי המשפט בוחנים את נסיבות העתקה ו/או ההפרה, את הכיס העמוק של המפר, את נושא עשיית הרווחים של המפר וכדומה וזאת בטרם פסיקת הפיצוי.

משרדנו מייצג בעלי זכויות וביניהם צלמים רבים מכל התחומים, לרבות צלמי ספורט, צלמי פפראצי, צלמי אירועים וחתונות, צלמי טבע וכדומה. משרדנו הציב לעצמו כמטרה נעלה לעזור במניעת נושא העתקות התמונות הנפוץ עד מאוד ברחבי הרשת האינטרנטית וכן לתמוך בנושא כדי להגביר את מודעות המפרים וזאת מאחר וכיום ביצוע הפרה הינו קל עד מאוד, פעולה הנעשית תוך פרק זמן של מספר שניות בודדות ותוך פגיעה בזכויותיהם של בעלי הזכויות.

אמנם רבים מהגולשים לא מודעים להתנהגות זו מאחר ונושא הקניין טרם הושרש ונלמד וטרם הושגה מודעות מקסימאלית, אך חשוב לדעת כי קיימות נסיבות מקלות לפיהן לא יחויבו המפרים בתשלום פיצויים. חשוב לציין לאחר הפרסום של התמונה ו/או המלל ו/או הטקסט ברחבי הרשת, את שמו של בעל זכות היוצרים, וכן את העובדה כי קיימות זכויות יוצרים.

יוער כי סימונים אלה לא תמיד קיימים, אך אין בדבר כדי להעיד כי לא קיימות זכויות יוצרים. הטבעת מים לדוגמא הינה שיטת סימון קלאסית של זכות יוצרים על גבי תמונה.

חשוב בכל מקרה להיוועץ עם עורך דין הבקיא בקניין רוחני, כאשר הנכם מגלים שצד ג' העתיק תמונות ו/או מלל ו/או טקסט ו/או כל דבר הנושא זכויות יוצרים, וזאת ללא רשותכם בכתב ומראש.

חקיקת המגן בדיני העבודה הינה חקיקה קוגנטית, כך שלא ניתן להתנות אל זכויותיו הסוציאליות של העובד ואין נפקות להתניה בכתב עליה חותם העובד במקרים מסוימים ועל כן מומלץ לעובד להתייעץ עם משרדנו לפני חתימה על כל מסמך אצל המעסיק.

האמור לעיל, אינו מהווה תחליף ו/או חוות דעת משפטית ו/או ייעוץ משפטי ובכל מקרה חשוב לפנות ו/או להתייעץ עם עו"ד הבקיא בתחום הקנין הרוחני.

&copy - כל הזכויות שמורות למשרד עורכי דין יוסי תובל ושות'.